wallpaper17

Jak optycznie powiększyć pokój?

Często spoglądając na nasze mieszkanie mamy wrażenie, że mimo sporej liczby m2 nasze pomieszczenia wyglądają na małe I zagracone. Staramy się z tym walczyć, krok po kroku wyrzucając niepotrzebne meble ale kiedy zostaje nam ostatnie regał a efekt jest ten sam przychodzi moment zwątpienia. Co robię źle? Jak to zmienić? Zaufaj fizyce I postaw na optyczne powiększenie pokoju. Jak? Zapraszamy do lektury!

1. Lustereczko powiedz przecie

Odpowiednie umieszczone lustra potrafią nawet dwukrotnie powiększyć naszą przestrzeń. Te, które zawiesimy pionowo optycznie go podwyższą, natomiast poziome dodadzą nam dodatkowych cm w szerokości. Najlepszym wyjściem w wyjątkowo małych pomieszczeniach będzie umieszczenia lustra na całej ścianie, na przykład poprzez wbudowanie lustra w drzwi szafy. Jak uzyskać efekt powiększenia? Lustra na przeciw wejścia czy w narożnikach będą strzałem w dziesiątkę. Jakie lustro najlepiej wybrać? Odpuść sobie ozdobne, grube ramy – to nie daje tak znakomitego efektu jak delikatne proste obramowania. Jeśli nie jesteś fanem luster pomyśl o gładkich powierzchniach, które częściowo odbijają światło – szkło czy blaty.

2. Odpowiedni kolor

Z całą pewnością każdy z nas ma tą ciotkę, która chodzi w czarnym bo “wyszczupla” – coś w tym jest. Jasne kolory odbijają więcej światła przez co optycznie powiększają przestrzeń, natomiast ciemne to światło pochłaniają I sprawiają, że pokój wydaje się znacznie mniejszy. Ogólnie warto trzymać się pastelowych barw, jeśli klasyczna biel nie jest w naszym guście. Jasny beż, szarości, ecru… nawet pudrowy róż czy mięta świetnie będą dopełniać urokliwe wnętrza. Warto też pamiętać o tym, by podłoga zawsze była odcień ciemniejsza niż ściana – to także pozwoli wydobyć nam dodatkowe cm.

3. Fototapety

Optycznego powiększenia pomieszczenia dodadzą też odpowiednie dobrane nowoczesne fototapety. Tutaj mała powierzchnia w żadnym stopniu nie przeszkadza, używając fototapety możemy wykleić nawet całą ścianę. W tym momencie świetnie sprawdzą się tapety z głębią, których perspektywa doda efektu, jakby nasz pokój się nie kończył. Ostatnio często bierze się fototapety na zamówienie gdzie możemy wydrukować własne zdjęcie. Jest to o tyle ciekawe, że nasza ściana podczas jednego wieczora może zmienić się w ogromną pocztówkę z naszych ulubionych wakacji. Ważne jest by taki rodzaj wykończenia pasował do naszego pomieszczenia nastrojem, zatem czarno białe fototapety świetnie sprawdzą się w klimatycznej jadalni, natomiast obrazy new york to propozycja fototapety dla młodzieży.

Fototapety do sypialni powinny przede wszystkim nas wyciszać więc fototapety z kwiatami będą dobrym wyborem – oczywiście te ze stonowanymi, prawie sennymi kolorami. Warto tutaj trzymać się pastelowych kolorów, które nie będą nas rozpraszać a uspokajać I koić do snu.

4. Odpowiednie dodatki

Wielbiciele pamiątkowych figurek z każdego zakątka Polski niestety będą mieli z tą zasadą problem – mniej znaczy więcej w tym przypadku. Różne pamiątkowe bibeloty tylko optycznie nadają pokojowi wrażenie zatłoczenia. Ograniczenie małych ozdób do minimum pozwoli nam utrzymać nasze pomieszczenia w czystym, uporządkowanym stanie I nada pokojowi szczególnego, schludnego wyglądu. Czas pozbyć się sentymentów!